LİLASIRLAR

YÜZÜ MAKYAJLA İNCELTMEK

Göze batan yuvarlacık yanaklar ve gıdı, biraz belirgin burun, fazla büyük görünen bir alın… Hepimiz, yüzümüzde daha ince ve silik yapmak istediğimiz bir bölge illa ki buluruz. Bıçak altına yatmadan makyajla halledebileceğiniz birkaç hileden bahsedeceğim. Bunu gerçekleştirebilmek için makyaj fırçalarına; açık ve koyu alanlar yaratmak için ten kozmetiklerine ihtiyacınız var

Kontur makyaj yüzü inceltmek için idealdir ve sandığınız kadar zor değildir. Lilakutu’daki uygulama videosuna göz atabilirsiniz. "Kontur ve Makyaj"

Gereçleriniz: Ten renginize uygun bir fondöten, toprak rengi mat bir allık, bir aydınlatıcı ve uygulama fırçası. Yüzü makyajla inceltmek istemek, tüm ışığı (aydınlık yeri) yüzün ortasına toplamak demektir. Böylece alın ortası, burun üzeri, dudak V’si ve çene aydınlık yansıyan yerler olmalıdır…

Yanakları baştan çizmek

Önce tüm yüze fondöteni uygulayın. Pudralayın. Toprak rengi allığı yanak çukuruna uygulayın. Bol tüylü fırçayla çukura uyguladığınız bu rengi yumuşatın.

Bazı noktaları yükseltiyoruz

Şimdi aydınlatıcıyla bazı noktalara dikkati çekmek için ışık uygulaması yapacaksınız: Burun üstünün orta noktası, burun ucu, alnın ortası, dudağın V hattı, çene ucu, kaş altı tümseği. Fırçayla hatları silikleştiriyoruz.

 

Gıdıyı gölgede bırakıyoruz

Fotoğraflarda sık görünen gıdının haşmetini küçültmek için iri tüylü fırçayla çene altında üzerine hafifçe gölge yapıyoruz. Fırçada kalan rengi çene kemiği boyunca alttan uyguluyor, ardından toz pudrayla hattı boyuna doğru yumuşatıyoruz. 

 

Kaşlara kavis veriyoruz

Yüzü yeniden yapılandırırken kaş kavisleri çok önemlidir. Yuvarlak bir yüzü inceltirken çekik, yüksek yay kavisleri gerekir. Dümdüz, şakaklardan yukarı çıkan kaşlar şeytani bir hava verir. Kavis yapılmalıdır. Kaş kalemiyle şekli verebilirsiniz. Kaş kalıplarından yararlanabilirsiniz

 

Gözler hafif çekik olmalı

Yüzün uzatılması ve inceltilmesini badem şeklinde boyanmış gözler tamamlar. Kuyruğu uzun ve yukarı çıkan eyeliner veya dumanlı göz makyajı yaparak gözleri şakaklara doğru yükseltin. Tabii ki kirpikleri dışarı doğru hareketlerle rimelleyip gözün uçtan kalkıklığını tamamlıyoruz. 

 

Gizli dudak renkleri seçiyoruz

Maalesef koyu renk rujlar yüzde yapmak istediğimiz uzatma/inceltme etkisini kesen renklerdir. Ten renginin “mat” tonları, gülkurusu, sütlükahve tonları kullanmak daha doğrudur. Parlaklıktan da kaçınalım. Dudakların ortasına daha açık bir ton uygulayabilirsiniz. Ama hepsi mat olmalı.

 

Yüzü incelten saç şekli

Yüzü inceltmek için makyaj teknikleri işe yarar ama saç kesimi de doğru olmalı. Tepede hacim olan saç modelleri yüzün yuvarlaklığını gizler. Yüksek ve dağınık topuzlar, yüzün iki yanından inen romantik saç dökümleri makyajın işini tamamlar. Dümdüz ve yapışık saçlar makyajla yaptığınız tüm teknikleri boşa çıkarabilir. 

 

Ayşenur Yazıcı